Rozmiar czcionki

Artrografia MR, czyli artrografia rezonansem magnetycznym, jest ostatnim badaniem w ścieżce diagnostycznej stawów, po RTG, USG, ew. TK i MRI bez kontrastu. W naszych gdańskich placówkach Affidea, przy ul. Kilińskiego 4 oraz Rajskiej 10, wykonujemy artrografię MRI stawu ramiennego, biodrowego, kolanowego. W planach jest wykonywanie badań nadgarstka.

 • Na czym polega artrografia MR?

  Artrografia MRI polega na wprowadzeniu w warunkach jałowych roztworu środka kontrastowego bezpośrednio do jamy stawowej, a następnie wykonaniu badania rezonansem magnetycznym. Artrografię można wykonać w obrębie każdego stawu, do którego można podać kontrast. Pozwala to na jeszcze dokładniejsze zobrazowanie struktur wewnątrzstawowych.

 • Artrografia MR stawu ramiennego

  Artrografia MR barku stanowi doskonałą metodę oceny patologii stawu ramiennego  i nieprawidłowości w obrębie struktur stawu, zwłaszcza słabo widocznych w konwencjonalnym MRI bez kontrastu, w szczególności:

  • niestabilności stawu ramiennego (kompleks obrąbkowo-więzadłowo),
  • stopnia uszkodzeń ścięgien stożka rotatorów,
  • uszkodzeń głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia (typu SLAP).
  • uszkodzenia ciągłości torebki stawowej np. typu HAGL
 • Artrografia MR stawu biodrowego

  Artrografia MR stawu biodrowego lepiej przedstawia obrąbek panewki oraz chrząstkę  stawu niż konwencjonalne obrazowanie MR. Polecana jest szczególnie u pacjentów z przewlekłym, nie zdiagnozowanym innymi metodami  bólem biodra, w przypadku objawów i podejrzenia konfliktu  udowo-panewkowego. Stosuje się ją również w ocenie:.

  • chondropatii;
  • uszkodzenia obrąbka stawowego;
  • nieszczelności torebki stawowej.
 • Artrografia MR stawu kolanowego:

  Artrografia MR stawu kolanowego jest obecnie najczęściej stosowana do oceny nawracających uszkodzeń  łąkotkowych, po częściowej meniscektomii lub naprawie łąkotki. Ponadto służy do:

  • oceny chondropatii;
  • oceny stopnia uszkodzenia  w martwicy oddzielającej.
 • Wskazówki dla Pacjentów:

  Nie zaleca się intensywnej aktywności fizycznej w dniu badania po iniekcji. W przypadku dyskomfortu po badaniu zaleca się oszczędzanie kończyny, ogólnodostępne leki przeciwbólowe doraźnie,  zimne okłady – ewentualny ból powinien on ustąpić w ciągu 24 godzin od badania.  Ból zdarza się najczęściej przy podaniu domięśniowym części kontrastu oraz przy obecności odczynu zapalnego błony maziowej stawu.

Ponadto w badaniach artrografii MR wszystkich stawów,  widoczne są ( po zastosowaniu odpowiedniego protokołu badania) struktury  ścięgniste i więzdłowe widoczna także w badaniach konwencjonalnych. Badanie artrografią MR sprawdzi się zarówno w przypadku oceny uszkodzeń pourazowych, zwyrodnień, jak i wśród młodych pacjentów aktywnie uprawiających sport, u których zmiany są niewielkie lub ich nie stwierdzono w innych badaniach.

W Affidea wykonujemy artrografię bezpośrednią (z podaniem 2% roztworu kontrastu gadolinowego do jamy stawu pod kontrola USG) stawu ramiennego i biodrowego oraz kolanowego. W protokole badania poza sekwencjami w czasie T1 zależnym z i bez fat sat  stosujemy dodatkowo sekwencje Pd, Pd FS, STIR, T2 w celu oceny aparatu ścięgnistego, ponieważ artrografia jest często pierwszym zlecanym badaniem pacjenta, z ominięciem  badanie MRI bez kontrastu dostawowego.

 


Materiał przygotowany we współpracy z lek. Anną Kubiak, absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku, specjalistą Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

Artrografię MR wykonasz w naszych placówkach:

Centrum Medyczne Affidea
ul. Kilińskiego 4, Gdańsk
(Galeria Metropolia)

Centrum Medyczne Affidea
ul. Rajska 10, Gdańsk
(Galeria Handlowa Madison)