Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie – to wiemy doskonale. Ale czy uprawiać sport mogą osoby, które zmagają się z nowotworem? – Nie tylko mogą, ale wręcz powinny – podkreślają lekarze. Rak oznacza oczywiście pewne ograniczenia dla aktywności fizycznej, ale bezwzględnych przeciwwskazań nie ma.

Ruch pozytywnie wpływa zarówno na kondycję, jak i jakość życia pacjentów oddziałów onkologicznych. Dlatego jest wskazany przy każdym rodzaju nowotworu, bez względu na etap choroby oraz terapii i metodę leczenia. Rodzaj i intensywność aktywności fizycznej trzeba po prostu zawsze dostosować do sytuacji chorego, uwzględniając jego możliwości wysiłkowe, a także ewentualne deficyty czynnościowe.

Wystarczy pół godziny

Najbardziej wskazane są wszelkie naturalne formy ruchu, które angażują duże grupy mięśni – na przykład swobodny marsz czy chodzenie z kijkami (tzw. nordic walking). Jeśli rodzaj nowotworu, stan zdrowia i samopoczucie na to pozwalają, można również biegać, jeździć na rowerze czy pływać.

Takie treningi powinno się wykonywać od trzech do pięciu razy w tygodniu, poświęcając każdorazowo na ćwiczenia od 30 do 60 minut. Ważne jest, by ich intensywność była na poziomie 60-80% maksymalnej częstości akcji serca. Jak ją wyliczyć? Można tutaj posłużyć się wzorem 220 minus wiek. Przykładowo dla 60-latka będzie to 160 uderzeń serca na minutę (220 – 60 =160).

Kilka ograniczeń

Aktywność fizyczna jest wskazana i potrafi zdziałać wiele dobrego, ale powinniśmy mieć też w pamięci kilka ważnych zasad:

  • jeśli cierpimy na anemię, wskazane są ćwiczenia w formie interwałowej, nie ciągłej
  • przy niskim poziomie płytek krwi nie powinniśmy uprawiać sportów, w przypadku których istnieje zwiększone ryzyko nabawienia się urazu (są to np. gry zespołowe)
  • neutropenia wyklucza wszelkie ćwiczenia, które wykonuje się w warunkach narażających na infekcje, a więc np. wszelkie aktywności w wodzie, w dużych grupach czy na świeżym powietrzu w zimie
  • po leczeniu raka odbytnicy lub prostaty przez sześć miesięcy nie wolno jeździć na rowerze
  • pacjenci, którzy chorują na osteoporozę, nie powinni wykonywać treningów wiążących się z dużymi obciążeniami
  • osoby z zaburzeniami koordynacji powinny zrezygnować z ćwiczeń w pozycji stojącej (np. marszu na bieżni mechanicznej)

 

Skontaktuj się z jednym z naszych Międzynarodowych Ośrodków Onkologii:

Zadzwoń: 74 647 72 90

MCO Wałbrzych,

ul. Sokołowskiego 4

58-309 Wałbrzych

Rejestracja:

pon.-pt.: 8:00 – 16:00

Zadzwoń: 94 732 87 60

MCO Koszalin,

ul. Tytusa Chałubińskiego 7

75-581 Koszalin

Rejestracja:

pn.-pt.: 7:30 -17:00

Zadzwoń: 61 641 40 80/81

MCO Poznań,

ul. 28 Czerwca 1956r. nr 223/229

61-485 Poznań

Rejestracja:

pon.-pt.: 7:30 – 15:30