Rozmiar czcionki

Ból szczęki lub żuchwy – przyczyny i leczenie

Ból żuchwy lub szczęki - przyczyny

Jeśli odczuwasz ból w okolicy szczęki podczas przeżuwania albo słyszysz trzaskanie lub trzeszczenie przy otwieraniu ust, może to świadczyć o różnych dolegliwościach. Co więc robić, gdy pojawiają się takie nieprzyjemne objawy?

Stawy skroniowo-żuchwowe łączą dolną i górną szczękę. Dzięki nim możemy żuć, gryźć, ziewać czy  mówić, są przy tym jedną z najbardziej skomplikowanych konstrukcji w naszych ciałach. Pracują niezwykle intensywnie, a my nie ułatwiamy im funkcjonowania.

  • Możliwe przyczyny bólu szczęki

    Stres, który nam towarzyszy każdego dnia odbija się na zdrowiu na wiele sposobów. Za jego sprawą często zmagamy się z bezsennością, bólami brzucha, czy kłopotami z sercem. Stresujący tryb życia powoduje, że zaczynają dokuczać nam także dolegliwości w obrębie głowy – a dokładniej szczęki. Nocą, przez sen, zaciskamy ją i zgrzytamy zębami. W dzień napięcie bywa tak silne, że spięty mamy nie tylko kark, ale i mięśnie zwierające szczęki. W efekcie odczuwamy ból w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych podczas żucia, słyszymy w nich trzaski i trzeszczenie przy otwieraniu buzi, zauważamy tak zwane zbaczanie żuchwy, a w skrajnych przypadkach jej wypadanie ze stawu czy nawet trudności z otworzeniem ust. Towarzyszyć mogą temu nierzadko bóle głowy, ucha czy karku.

    Chociaż objawy te zwykle są przejściowe, zdarza się również, że poprzez chrzęst czy trzaskanie w stawie skroniowo-żuchwowym manifestuje swoją obecność poważniejsza dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, wywołana na przykład przez:

    • wady zgryzu czy ubytki w uzębieniu,
    • stan zapalny w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego,
    • zmiany pourazowe czy zwyrodnieniowe,
    • wady rozwojowe.

    Do możliwych przyczyn bólu szczęki wliczyć można także neuralgię nerwu trójdzielnego czy choroby ślinianek takie jak np. kamica ślinianek i świnka.

  • Ból szczęki i żuchwy – diagnostyka

    Żeby sprawdzić, co jest przyczyną objawów, które u nas występują, warto pierwsze kroki skierować do swojego dentysty. Przeprowadzi on wywiad lekarski i podstawowe badanie pozwalające na ocenę ruchu szczęki i napięcia oraz tkliwości mięśni twarzy. Na dalszym etapie konieczne może być wykonanie panoramicznego zdjęcia RTG, a gdy okaże się potrzebny bardziej szczegółowy obraz – rezonansu magnetycznego (w skrócie MR) stawów skroniowo-żuchwowych.

    Badanie metodą rezonansu magnetycznego pozwala na zobrazowanie ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich i wielu innych struktur wewnętrznych ciała ludzkiego. To sposób na to, by bardzo dokładnie przyjrzeć się stawom skroniowo-żuchwowym, aby później, na podstawie analizy ich obrazu, podjąć decyzję o kolejnych krokach w celu wyeliminowania nieprzyjemnych dolegliwości.

    Obraz MR najdokładniej, w porównaniu z innymi metodami obrazowymi, przedstawia różnice pomiędzy poszczególnymi tkankami i narządami. Umożliwia uzyskanie przekrojów w dowolnej płaszczyźnie. W przypadku rezonansu magnetycznego nie stosuje się promieniowania rentgenowskiego, a jedynie wykorzystuje naturalne właściwości magnetyczne cząsteczek tkanek ludzkiego ciała. Cała procedura jest więc nieinwazyjna i w pełni bezpieczna i trwa od 30 do 50 minut.

    Jeśli zauważymy, że nasz staw skroniowo-żuchwowy przestaje funkcjonować tak jak dotychczas, a nieprzyjemnym dolegliwościom takim jak trzaskanie i trzeszczenie w okolicy szczęki, towarzyszy również ból, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.

Skuteczne leczenie to właściwa diagnostyka. Sprawdź dostępne terminy i umów się na badanie przez system online lub zadzwoń:

zapisz się online    zadzwoń: 224 411 111