Dlaczego przed badaniem MR musimy pozbyć się metalowych elementów?

W przygotowaniu do badania rezonansem magnetycznym zawsze znajdują się ostrzeżenia dotyczące metalowych elementów, wśród nich informacje:

 

Na badanie należy przyjść w odzieży niezawierającej elementów metalowych (guzików, nitów, zapięć, zamków błyskawicznych itp.)
Do pomieszczenia z aparatem MR prosimy nie wnosić metalowych przedmiotów, a w szczególności telefonów komórkowych, kart kredytowych, zegarków lub innych urządzeń elektronicznych.
Przed badaniem należy zdjąć takie przedmioty jak: okulary, biżuteria, zegarek, aparat słuchowy, protezy zębowe.

Dlaczego jest to tak istotne? Rezonans magnetyczny wykorzystuje pole magnetyczne o dużym natężeniu. Metalowe elementy mogą nie tylko powodować zakłócenia w obrazie, przez co utrudniona będzie diagnostyka, ale i zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Często bezwzględnym przeciwskazaniem do wykonania nadania są metalowe, „magnetyczne” ciała obce w tkankach pacjenta (np. klipsy naczyniowe po operacjach laparoskopowych lub odłamki w sąsiedztwie naczyń, narządów miąższowych, gałek ocznych; płytki ortopedyczne, itp.), niektóre klamry chirurgiczne, elektrostymulator serca, implanty wewnątrzuszne, wszczepione pompy insulinowe, klipsy metalowe.

Zagubiona moneta

Czy taka sama zasada dotyczy monet? Co ciekawe polskie “złotówki” nie maja cech magnetyzmu, co wynika z ich składu (miedzionikiel, miedzionikiel plus brązal). W przypadku monet groszowych, wszystko zależy od tego, w którym roku były wyprodukowane – mówimy tu o monetach po denominacji – 1, 2, 3 gr , które od 1995 roku były produkowane z mosiądzu manganowego i nie mają cech magnetyzmu, co jednak nie oznacza ze rezonans magnetyczny nie będzie ich przyciągał. Monety groszowe wprowadzone do obiegu po 2014 roku są produkowane ze stali powlekanej z mosiądzem i one już będą z kolei nie będą reagować w polu magnetycznym. Jest to jednak kwestia, której nie można testować 😉 Pamiętajmy, aby przed wejściem do pracowni rezonansu magnetycznego pozbyć się wszystkich elementów ubioru lub zawartości kieszeni, nawet jeśli wydają nam się potencjalnie niegroźne.

Chociaż badanie rezonansem magnetycznym jest całkowicie bezbolesne, wielu Pacjentów stresuje się przed jego wykonaniem. Ważne jest jednak, aby dla własnego bezpieczeństwa i uzyskania dobrego obrazu, ściśle stosować się do zaleceń i wskazań personelu medycznego.

Potrzebujesz diagnostyki obrazowej? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie.