Naukowcy postanowili sprawdzić, czy ekstrakt z borówek może być użyty jako środek radiouczulający, tj. związek, który czyni komórki nowotworowe bardziej wrażliwymi na radioterapię.

Badacze przetestowali działanie ekstraktu z borówek na linie komórek nowotworowych. Wyciąg zastosowano zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z radioterapią. Skutki te porównano z wynikami samej radioterapii.

Okazało się, że sama radioterapia zmniejszyła liczbę komórek rakowych o 20 procent, natomiast wyciąg z borówki o 25 procent. Jednakże w przypadku połączenia ekstraktu i radioterapii ilość komórek raka szyjki macicy spadła aż o około 70 procent. Ustalono, że wyciąg z borówek nie tylko intensyfikował efektywność radioterapii, ale też zmniejszył rozrost komórek sprzyjający rozwojowi raka. Powstrzymywał proliferację komórek nowotworowych przy jednoczesnym przyspieszaniu śmierci tych już istniejących.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Szacuje się, że co roku diagnozowanych jest ponad pół miliona przypadków tej choroby, stanowi ona około 8 proc. wszystkich nowotworów u kobiet.

Źródło: senior.pl