Wczesne wykrycie raka prostaty zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Do grupy badań nieinwazyjnych zalecanych w diagnostyce prostaty, oprócz USG i badań poziomu PSA zaliczamy również multiparametryczny rezonans magnetyczny. Nie zwlekaj, zapisz się na rezonans magnetyczny prostaty już dziś!

Siła nie tylko z mięśni

Mężczyźni często dbają o tężyznę fizyczną. Jednak same ćwiczenia, chociaż bardzo ważne dla utrzymania zdrowia, nie zastąpią regularnych badań.

Mocny przeciwnik

Rak prostaty to obok raka płuc najczęściej występujący wśród mężczyzn w Polsce nowotwór. Według szacunków WHO w 2020 roku w naszym kraju zaatakuje przeszło 16 tys. osób, a za 10 lat już ponad 19 tys. Jednak wczesne wykrycie raka prostaty zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Jakie badania wykonywać?

  • podstawowym sposobem na monitorowanie stanu prostaty jest sprawdzenie stężenia antygenu białka PSA we krwi;
    PSA to rodzaj markera nowotworowego, który umożliwia rozpoznanie zmian zachodzących w prostacie już na wczesnym etapie;
  • badanie nie wymaga żadnego przygotowania i jest właściwie bezbolesne- polega jedynie na ukłuciu w palec i pobraniu kropli krwi;
  • gdy poziom PSA przekracza normę, często oznacza to rozwój choroby nowotworowej, choć może również być objawem naturalnego rozrostu wspomnianego gruczołu, dlatego też tak ważne jest potwierdzenie przyczyn takiego stanu.

  • mulitparametryczny rezonans magnetyczny wykonujemy gdy zachodzi podejrzenie nowotworu wskazane jest wykonanie przezodbytniczej biopsji gruczołu krokowego. Zabieg ten jest stosunkowo bezpieczny i niebolesny, ale niesie za sobą ryzyko przeoczenia obecności komórek nowotworowych w pobranych wycinkach;
  • Europejskie Towarzystwo Urologiczne zaleca jeszcze przed biopsją wykonać multiparametryczny rezonans magnetyczny (mpMRI) prostaty, który bardzo precyzyjnie pozwala ocenić obecność istotnego klinicznie raka stercza, a co za tym idzie zwiększyć skuteczność biopsji lub czasem nawet pozwolić na jej uniknięcie.

Potrzebujesz diagnostyki obrazowej? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie.