Do badań prostaty zachęcamy mężczyzn przez cały rok. Nie ma jednak lepszego miesiąca na przypomnienie im o tym, jak ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia, niż listopad. W listopadzie intensyfikujemy nasze działania na rzecz męskiej profilaktyki – przypominamy o niej panom w każdym wieku. Podkreślamy, że przejawem dbałości o siebie jest nie tylko wyrzeźbione, silne ciało, a fundament to zdrowie. Dzięki niemu życie nabiera smaku!

Mężczyźni często dbają o tężyznę fizyczną. Jednak

same ćwiczenia, chociaż bardzo ważne dla utrzymania zdrowia, nie zastąpią regularnych badań.

Choroby prostaty dotykają mężczyzn w każdym wieku. Nie każda zmiana to nowotwór – podobne objawy mogą bowiem być spowodowane także łagodniejszymi chorobami prostaty, jak np. jej przerost lub zapalenie. Ale tak, jak dla najlepszych efektów ćwiczeń warto porozmawiać z trenerem, tak dla dbałości o zdrowie koniecznie trzeba wszelkie nieprawidłowości konsultować z lekarzem.

Dużo się mówi o tym, że mężczyzna powinien wybudować dom, posadzić drzewo. Zdecydowanie za mało mówi się jednak o tym, że przede wszystkim powinien zadbać o zdrowie!

Żeby mieć siłę na realizację celów panowie muszą troszczyć się również o siebie.

I tak jak wiele rzeczy są w stanie zrobić sami – tak też nie powinni zapominać, że pierwszym krokiem w profilaktyce jest również samobadanie.

“Dziadek to ktoś, kto ma srebrne włosy i złote ręce” 🙂  – z wiekiem panowie nabierają doświadczenia, stają się złotymi rączkami i źródłem mądrości dla dzieci i wnuków. Mają też czas by swoje umiejętności wykorzystywać.

To właśnie mądrość i doświadczenie powinny podpowiedzieć im, że warto się badać

–  ponad 75% zachorowań na raka prostaty przypada na grupę osób po 65 roku życia. Szczególnie w tym wieku nie wolno zaniedbywać regularnych badań.

A mimo to rak prostaty to obok raka płuc najczęściej występujący wśród mężczyzn w Polsce nowotwór

Prostata, a dokładniej gruczoł krokowy, pełni bardzo ważną rolę w męskim organizmie. Jest odpowiedzialna za produkcję wydzieliny, będącej składnikiem nasienia, dostarcza mu też wartości odżywczych oraz pozytywnie wpływa na jego ruchliwość i żywotność. Każdy mężczyzna powinien traktować kontrolowanie stanu tego gruczołu jako naturalny sposób na dbanie o siebie, by w porę wykryć ewentualną chorobę w jego obszarze, także tę nowotworową.

W naszej kampanii zachęcamy, żeby wspólnie to zmienić

Wczesne wykrycie raka prostaty zwiększa szanse na skuteczne leczenie i wygraną z tym mocnym przeciwnikiem. Wykonaj rezonans magnetyczny prostaty – umów się na badanie już dziś!

Jakie badania wykonać?

  • podstawowym sposobem na monitorowanie stanu prostaty jest sprawdzenie stężenia antygenu białka PSA we krwi;
    PSA to rodzaj markera nowotworowego, który umożliwia rozpoznanie zmian zachodzących w prostacie już na wczesnym etapie;
  • badanie nie wymaga żadnego przygotowania i jest właściwie bezbolesne- polega jedynie na ukłuciu w palec i pobraniu kropli krwi;
  • gdy poziom PSA przekracza normę, często oznacza to rozwój choroby nowotworowej, choć może również być objawem naturalnego rozrostu wspomnianego gruczołu, dlatego też tak ważne jest potwierdzenie przyczyn takiego stanu.
  • mulitparametryczny rezonans magnetyczny wykonujemy, gdy zachodzi podejrzenie nowotworu i wykonanie przezodbytniczej biopsji gruczołu krokowego. Zabieg ten jest stosunkowo bezpieczny i niebolesny, ale niesie za sobą ryzyko przeoczenia obecności komórek nowotworowych w pobranych wycinkach;
  • Europejskie Towarzystwo Urologiczne zaleca jeszcze przed biopsją wykonać multiparametryczny rezonans magnetyczny (mpMRI) prostaty, który bardzo precyzyjnie pozwala ocenić obecność istotnego klinicznie raka stercza, a co za tym idzie zwiększyć skuteczność biopsji lub czasem nawet pozwolić na jej uniknięcie.

 

Potrzebujesz diagnostyki obrazowej? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie.