68-letni mieszkaniec województwa lubuskiego stanął do walki o zdrowie i życie. Walki, którą przyszło mu stoczyć niespodziewanie, a której wygranie nie byłoby możliwe bez specjalistycznych badań diagnostycznych i… dobrej strategii, koniecznej do pokonania podstępnej choroby.

Pierwsze oznaki

Pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny są dla wielu z nas sygnałem do rozpoczęcia prac ogrodowych. Dla niektórych, w tym dla 68-letniego Tadeusza, stanowią niemal rytuał, który pozwala przywitać tę porę roku w należyty sposób. Jednak obok zwiastunów nadejścia cieplejszych dni, pan Tadeusz zaczął zauważać również pierwsze oznaki choroby. Występujące u ojca duszności, suchy kaszel, a w końcu i omdlenie, zaniepokoiły córkę 68-latka, która namówiła go na konsultację lekarską. Objawy okazały się na tyle poważne, że konieczna była kolejna wizyta, tym razem u lekarza specjalisty, pulmonologa.

Właściwa ścieżka

Dolegliwości, które towarzyszyły panu Tadeuszowi, mogą być oznaką wielu chorób. Ich powszechność jest niebezpieczna, usypia naszą czujność, a objawów tych pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. Doskonale zdawał sobie z tego sprawę pneumolog, który niezwłocznie skierował 68-latka na diagnostykę obrazową, w tym przypadku tomografię komputerową klatki piersiowej.

Tomografia klatki piersiowej jest nieoceniona m.in. w diagnostyce chorób naczyniowych. Wiele osób obawia się tego badania, ze względu na wykorzystywane w nim promieniowanie. Jednak najnowsze aparaty, takie tomograf komputerowy, jakim od marca dysponujemy w naszej placówce, redukują dawkę promieniowania wykorzystywaną w czasie obrazowania bez utraty jakości obrazu. – podkreśla Hanna Falińska, specjalista radiolog z zielonogórskiej placówki Affidea, do której na badanie trafił pan Tadeusz.

Diagnoza to szansa, nie wyrok

U pana Tadeusza zdiagnozowano zatorowość płucną. To choroba, w której dochodzi do niedrożności tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień, a co za tym idzie – do bezpośredniego zagrożenia życia. Jednak, jak w przypadku wielu schorzeń, wczesne rozpoznanie i szybkie wdrożenia leczenia mają decydujący wpływ na przebieg choroby. Dla 68-latka, który trafił do zielonogórskiej pracowni diagnostycznej Affidea zdenerwowany i bardzo osłabiony, niezwykle istotny okazał się precyzyjny obraz badania tomografem oraz natychmiastowe otrzymanie wyniku.

Nie mam wątpliwości, że zespół Centrum Medycznego Affidea w Zielonej Górze uratował mi życie. Gdyby nie jego fachowa pomoc i opieka, a także znalezienie miejsca w szpitalu, być może nie wróciłbym do swoich bliskich. Stres, który przeżywałem, nie był moim sprzymierzeńcem, natomiast personel pracowni potrafił i z nim sobie poradzić i mnie uspokoić – powiedział wracający do sił pan Tadeusz.

Siły połączone

To właśnie radiolog z placówki Affidea, nadzorujący i opisujący badanie pana Tadeusza, skontaktował się z  najbliższym szpitalem posiadającym oddział pulmonologiczny, informując o konieczności pilnego przyjęcia na oddział nowego pacjenta. Historia 68-letniego mieszkańca naszego regionu pokazuje, jak niezwykle ważne są zarówno czas reakcji, jak i połączenie sił – od bliskich, którzy zauważają pogorszenie się stanu zdrowia członka rodziny, przez pacjenta, podejmującego decyzję o konsultacji ze specjalistą, po współpracę lekarza kierującego z personelem placówek diagnostycznych i szpitali. Tylko wspólnymi siłami może uda nam się wygrać walkę o zdrowie.

Dobra strategia

Affidea to sieć placówek medycznych specjalizująca się w diagnostyce obrazowej oraz radioterapii, wykonująca badania refundowane przez NFZ oraz prywatne. W dwóch zielonogórskich placówkach Affidea można wykonać tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny na nowoczesnym sprzęcie, zgodnym ze światowymi standardami obrazowania. W marcu bieżącego roku placówka Affidea przy ul. Towarowej 20 w Zielonej Górze przeszła szereg modernizacji, w tym wymianę sprzętu diagnostycznego. Wszystko w myśl strategii dwóch jakości, realizowanej przez Affidea – profesjonalny zespół medyczny, zaangażowany w niesienie specjalistycznej pomocy pacjentom oraz komfortowe dla nich warunki, stanowią jakość obsługową, a nowoczesny sprzęt zapewnia jakość diagnostyczną badań. Tylko spełnienie tych dwóch warunków niesie ze sobą możliwość prawdziwej pomocy pacjentom – i tak jak w przypadku pana Tadeusza pozwala na szybką, precyzyjną reakcję i wsparcie, jakiego chorzy potrzebują najbardziej.

Skuteczne leczenie to właściwa diagnostyka. Sprawdź dostępne terminy i umów się na badanie przez system online lub zadzwoń:

umów się na badanie zadzwoń: 224 411 111