Rozmiar czcionki

Rezonans magnetyczny a klaustrofobia – porady i triki

Rezonans a klaustrofobia

Badanie metodą rezonansu magnetycznego (MR) jest bezbolesną, nieinwazyjną i bezpieczną techniką diagnostyczną. Nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, ale naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego ciała. Za pomocą badania MR możliwe jest uzyskanie obrazów ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich i innych narządów wewnętrznych. Badanie oparte na bardzo czułym i nowoczesnym sprzęcie, pozwala  zdiagnozować chorobę nawet wtedy, gdy nie ma ona jeszcze żadnych widocznych objawów. Daje to ogromną szansę na wyleczenie lub uniknięcie m.in. udaru mózgu, miażdżycy, nowotworu prostaty czy piersi.

 

Ze względu na liczne korzyści diagnostyczne badanie rezonansem jest niezmiernie ważnym krokiem na drodze pacjenta do utrzymania lub odzyskania zdrowia. Chętnie sięgają po nie lekarze kierujący oraz sami pacjenci – bezbolesne badanie stanowi idealną alternatywę inwazyjnych zabiegów diagnostycznych. Wyjątek stanowią osoby zmagające się z klaustrofobią, które wjazd do gantry (tunelu urządzenia) napawa przerażeniem. Z myślą o tej grupie pacjentów przygotowaliśmy kilka wskazówek poprawiających komfort badania.

 

Rezonans magnetyczny a klaustrofobia – Porady i triki dla osób z klaustrofobią

 

Sprawdź, jak możesz ograniczyć stres związany z badaniem rezonansem magnetycznym, gdy cierpisz na klaustrofobię:

Zdobądź wiedzę

Słuchaj muzyki

Pamiętaj, że nie jesteś sam!

 

  • wiedza to siła! Warto mieć świadomość tego, jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym: obejrzeć zdjęcia sprzętu, przygotować się na towarzyszące badaniu dźwięki, zapytać ile trwa konkretne badanie. Jeśli czegoś się obawiasz – porozmawiaj przed badaniem z personelem placówki. Im więcej wiesz przed badaniem, tym spokojniej przejdziesz przez całą procedurę.
  • słuchaj muzyki! W niektórych przypadkach, gdy badanie nie wymaga wykonywania poleceń technika (takich jak np. wzięcie oddechu, czy wstrzymanie na chwilę powietrza), możliwe jest słuchanie muzyki. Jeśli nie istnieje taka możliwość, wsłuchaj się w swój oddech – skup się na tym, by go uspokoić. Spróbuj też liczyć – to technik medytacyjne i łagodzące stres, które świetnie sprawdzają się u wielu naszych pacjentów.
  • nie jesteś sam! Chociaż w pomieszczeniu, w którym wykonywane jest badanie, przebywa tylko pacjent, wciąż jest pod czujnym okiem naszych lekarzy i techników. Personel podaje również badanemu, jeszcze przed wjazdem do gantry, specjalny przycisk, którym w każdej chwili może zasygnalizować, że chce przerwać badanie. Poproś o wsparcie również swoich bliskich – niech odwiozą cię na badanie i poczekają, aż je skończysz. Świadomość, że są niedaleko podniesie cię na duchu.

Zamknij oczy

Wyobraź sobie… inne miejsce

Spróbuj własnej techniki

 

  • zamknij oczy! lub przykryj twarz cienkim ręcznikiem. Jeśli nie widzisz, gdzie jesteś, dużo łatwiej będzie odsunąć od siebie myśl o ograniczonej przestrzeni.
  • przenieś się do swojego szczęśliwego miejsca. Brzmi zabawnie, ale działa bardzo skutecznie. Przypominanie sobie szczegółów dobrych wspomnień zadziała relaksująco.
  • spróbuj własnej techniki. Zapewne z klaustrofobią borykasz się od lat. Nasze podpowiedzi potraktuj jedynie jako wskazówki – jeśli przez lata wypracowałeś sobie własną technikę nie obawiaj się jej wykorzystać.

 

 

Porady i triki w wersji pdf do pobrania tutaj

Pamiętaj: jesteś w dobrych rękach!

Rocznie wykonujemy niemal 400 000 badań. Wielu naszych pacjentów borykało się z podobnymi trudnościami. Dokładamy wszelkich starań, aby badanie było dla nich komfortowe. Skuteczne leczenie to szybka diagnostyka.