Rozmiar czcionki

Rezonans magnetyczny w sedacji dla dzieci i dorosłych. Affidea Krosno

Badanie metodą rezonansu magnetycznego (MR) nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, ale naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego ciała. Za pomocą badania metodą MR możliwe jest uzyskanie obrazów ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich i innych narządów wewnętrznych. To jedna z najdokładniejszych metod obrazowania. Pokazuje różnice pomiędzy tkankami a narządami oraz umożliwia wykonywanie przekrojów w dowolnej płaszczyźnie.

Badanie MR jest bezbolesną, nieinwazyjną i bezpieczną techniką diagnostyczną, jednak wiele osób obawia się go ze względu na hałas czy strach przed ograniczoną przestrzenią. Pewną trudność, szczególnie u Pacjentów dziecięcych, stanowi również pozostanie w bezruchu przez dłuższy czas, co konieczne jest dla uzyskania dokładnych obrazów badanej okolicy anatomicznej. W takich przypadkach badanie MR wykonuje się w sedacji (farmakologicznym uśpieniu).

 • W naszej placówce wykonujemy badania w sedacji prywatnie, usługa jest płatna. Skierowanie od lekarza nie jest wymagane. Badania wykonujemy u dzieci powyżej 2 miesiąca życia oraz u dorosłych.

  Jak umówić się na badanie?

  • Zadzwoń pod numer 222 552 274 – nasi konsultanci zbiorą wszystkie informacje niezbędne do umówienia wizyty. Jeszcze tego samego dnia wrócimy z propozycją terminu badania.
  • Drogą mailową otrzymasz wszystkie dokumenty do uzupełnienia oraz przygotowanie do badania w sedacji.

  przygotowanie do badania | zgoda na badanie MR w sedacji | oświadczenie dot. danych osobowych

  Badania w sedacji odbywają się tylko w godzinach dopołudniowych, w czwartki. Skontaktuj się z nami, aby wybrać dogodny termin.

 • Na czym polega sedacja i kiedy się ją stosuje?

  Sedacja ma na celu wprowadzenie pacjenta w stan snu i w ten sposób unieruchomienie go na czas badania, co pozwala na prawidłowe przeprowadzenie procedury. Stosuje się ją w przypadku dzieci, którym trudno pozostać w bezruchu oraz u dorosłych cierpiących na silną klaustrofobię. Oszczędza to badanym stresu i pozwala na sprawne wykonanie rezonansu.

   

 • Jak przebiega badanie w sedacji?

  W przypadku dzieci i dorosłych sedacja wygląda tak samo. Pacjentowi zakładane jest wkłucie dożylne, przez które podaje się środek do sedacji. Dawka jest dostoswana do wagi pacjenta.

  Przez całe badanie, niezależnie od tego, czy trwa ono 15  czy 60 minut, pacjent jest wyciszony i śpi. Nie ma powodów, by obawiać się przedwczesnego wybudzenia w trakcie badania – w rzadkich przypadkach, gdy Pacjent zaczyna się ruszać przed ukończeniem obrazowania (co oznacza, że lek przestaje działać),  lekarz od razu podaje dodatkową dawkę, przez co pacjent natychmiast zasypia ponownie.

 • Czy osoby towarzyszące mogą być w pracowni podczas badania?

  Zanim Pacjent zostanie poddany dożylnej sedacji (czyli zanim zaśnie), rodzice czy opiekunowie prawni, są cały czas z pacjentem. Rodzina może obserwować swojego bliskiego jeszcze chwilę po tym, gdy ten przeniesiony zostaje do pracowni rezonansu i leży na stole aparatu rezonansu magnetycznego. Dopiero po rozpoczęciu badania osoby towarzyszące są zapraszane do poczekalni.

 • Co po zakończeniu badania?

  Zaraz po zakończeniu badania Pacjenta przenosi się do sali wybudzeń, gdzie zapraszane są osoby towarzyszące, które spędzają czas z pacjentem (tyle, ile potrzebują). Odgórnie zaleca się, żeby Pacjent pod opieką lekarza przebywał jeszcze 1-2h. O tym, kiedy po wybudzeniu Pacjent może opuścić centrum, decyduje lekarz.

Badanie wykonasz w naszym Centrum Diagnostycznym Affidea Krosno

ul. Korczyńska 57
Krosno

Kontakt:
   222 552 274
   mcm.krosno@affidea.com

Godziny otwarcia:
pon.-pt. 8:00-18:0

#rezonans magnetyczny w sedacji #rezonans magnetyczny w uśpieniu #rezonans magnetyczny w znieczuleniu podkarpackie # sedacja