Radioterapia może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi, których nasilenie oraz występowanie zależą od indywidualnych czynników. Odpowiednia dieta oraz zmiana nawyków żywieniowych pomoże złagodzić wiele uciążliwych dolegliwości. Dobór diety oraz poszczególnych mikroelementów powinien zostać skonsultowany z lekarzem, gdyż może różnić się w zależności od leczonego obszaru ciała. Niemniej, istnieją ogólne zasady pozwalające na wzmocnienie naszego organizmu w walce z chorobą:

Spożywaj 4-5 urozmaiconych posiłków dziennie o niewielkiej objętości.
Przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny.
W skład każdego posiłku powinny wchodzić produkty o dużej zawartości białka np. jaja, drób, chude mięso, ryby, chude lub półtłuste sery twarogowe, jogurty, kefiry, maślanki, tofu.
Wybieraj węglowodany złożone, czyli pełnoziarniste produkty zbożowe np. kasze, ryż, makarony, pełnoziarniste pieczywo.
Ogranicz cukier i słodycze.
Codziennie jedz warzywa i owoce, ale w formie, która nie powoduje dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, np. świeże, gotowane, ścierane na tarce, miksowane, w postaci soków itp.
Warzywa kapustne, cebulowe lub nasiona roślin strączkowych spożywaj tylko, jeśli nie powodują dolegliwości ze stronu układu pokarmowego i tylko w umiarkowanych ilościach.
Ilość płynów wypijanych w ciągu doby nie powinna być mniejsza niż 2 litry (w przypadku chorób nerek należy skonsultować się w tej kwestii z lekarzem). Pij przede wszystkim wodę niegazowaną, soki owocowe i warzywne bez dodatku cukru i konserwantów.
Zalecane techniki kulinarne to gotowanie w wodzie, na parze, duszenie bez obsmażania, pieczenie w folii, naczyniu żaroodpornym lub rękawie do pieczenia.
Unikaj produktów wędzonych, grillowanych, peklowanych, marynowanych i mocno solonych.
Tłuszcze (oleje roślinne, prawdziwe masło) najlepiej dodawaj do gotowych potraw.
Nie spożywaj alkoholu.
Odpowiednio dobrana dieta przy radioterapii powinna przede wszystkim nie dopuścić do tego, żeby pacjent schudł po terapii, nie jest jednak łatwe, ponieważ często chory po radioterapii odczuwa zanik apetytu.