W działającym od 6 lat na terenie Szpitala w Busku Zdroju Centrum Affidea pracę rozpoczął właśnie nowy 1,5-teslowy rezonans GE Signa HDX. Jest to pierwsze takie urządzenie w mieście, z którego będą mogli korzystać pacjenci z terenu Buska-Zdroju i powiatów ościennych m.in. pińczowskiego czy kazimierskiego. Dzięki temu nie będą oni musieli jeździć na tego typu nowoczesne i precyzyjne badania do Kielc czy Staszowa. Pracownia ta może diagnozować nawet 500 osób miesięcznie. W ramach kontraktu NFZ ze specjalistycznej diagnostyki mogą korzystać pacjenci szpitala. Affidea już złożyła wniosek o rozszerzenie kontraktu by mogli z niego skorzystać wszyscy potrzebujący. Wykonywanie badań w ramach NFZ będzie możliwe po uzyskaniu kontraktu na świadczenie usług w pracowni Rezonansu Magnetycznego.

Nowoczesny rezonans uzupełnia diagnostykę oferowaną pacjentom w Szpitalu w Busku-Zdroju. Badanie metodą rezonansu magnetycznego (MR) jest bezbolesną, nieinwazyjną i bezpieczną techniką diagnostyczną. Nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, ale naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego ciała.

aparat MR dzięki zastosowaniu nowoczesnych cewek dedykowanych do poszczególnych okolic anatomicznych, daje możliwość dokładniejszego badania szyi i stawów skroniowo-żuchwowych. Wielokanałowa cewka neurowaskularna do badania głowy i szyi dedykowana jest do diagnozowania szyi, twarzoczaszki, krtani i splotu ramiennego, a wydłużony sygnał w obrębie szyi pomaga uzyskać lepszy obraz. Z kolei 11-centymetrowa cewka Dual Echo, cechuje się wysoką rozdzielczością i jest przeznaczona do badania gałek ocznych i stawów skroniowo-żuchwowych.

Za pomocą badania metodą MR możliwe jest uzyskanie obrazów ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich i innych narządów wewnętrznych.

To jedna z najdokładniejszych metod obrazowych. Pokazuje różnice pomiędzy tkankami a narządami oraz umożliwia wykonywanie przekrojów w dowolnej płaszczyźnie.