Rozmiar czcionki
Świadczymy usługi z zakresu diagnostyki obrazowej. W naszych placówkach wykonasz badania zarówno refundowane przez NFZ, jak i prywatne.

Usługa dostępna w:

Affidea Koszalin Gamma Camera

ul. Chałubińskiego 7

Gammakamera to niezwykle nowoczesna diagnostyka, która często decyduje o sukcesie leczenia. Dzięki niej szybko można zlokalizować rozwijający się nowotwór. Gammakamera bada całe ciało, wykluczając bądź potwierdzając przerzuty, przede wszystkim do kości, ale również  tarczycy czy sutka.

 

Gammakamera bada narządy w których nagromadzony jest radioizotop czyli tzw. znacznik, który “rozchodzi” się po jego organizmie. Urządzenie skanuje ciało chorego i tworzy “mapę” rozmieszczenia izotopu w jego ciele. Brak lub nadmiar znacznika wskazuje na patologię.

Scyntygrafia układu kostnego

rozwiń zwiń

Scyntygrafia układu kostnego jest badaniem czynnościowym obrazującym metabolizm tkanki kostnej i pośrednio niektóre zmiany morfologiczne układu kostnego

 

  • statyczna – głównym wskazaniem jest poszukiwanie ognisk przerzutowych do układu kostnego w chorobach nowotworowych, złamań patologicznych, pierwotnych guzów kości
  • dynamiczna – obrazowanie zmian zapalnych kości, obluzowania i zapalenia endoprotez stawowych
Scyntygraficzne badanie serca

rozwiń zwiń

Scyntygrafia serca dzięki wykorzystaniu izotopu, który przepływa wraz z krwią przez tętnice wieńcowe, jest wychwytywany przez serce. Miejsca, w których znacznik nie zgromadził się, to miejsca upośledzonego przepływu krwi (perfuzji) i upośledzonej żywotności (obszary żywego, ale niekurczącego się mięśnia).

 

  • spoczynkowe i wysiłkowe – w poszukiwaniu odwracalnych, istotnych hemodynamicznie zwężeń tętnic wieńcowych,
  • badanie wysiłkowe wykonujemy zapewniająca wysoka powtarzalność badań metoda farmakologiczna z dipirydamolem
Scyntygrafia nerek

rozwiń zwiń

Po dożylnym podaniu niewielkiej ilości izotopu płynie on z krwią do nerek, co pozwala ocenić ich ukrwienie. Następnie jest wychwytywany przez nerki, co umożliwia ocenę budowy i czynności nerek, a następnie wraz z moczem wydalonym przez nerki spływa do pęcherza, co dodatkowo zezwala ocenić, czy odpływ moczu z nerek jest prawidłowy.

 

  • statyczna – obrazowanie guzów nerek, blizn nerek po przebytych procesach zapalnych zwłaszcza u dzieci,
  • dynamiczna – pozwala na zobrazowanie rozdzielnej funkcji nerek, a po zastosowaniu Captoprilu na zdiagnozowanie odwracalnej, naczynionerkowej przyczyny nadciśnienia tętniczego
Limfoscyntygrafia

rozwiń zwiń

Limfoscyntygrafia jest badaniem wykonywanym w diagnostyce pierwotnego i wtórnego obrzęku limfatycznego kończyn, w sytuacji gdy dochodzi do upośledzenia lub uszkodzenia drożności układu chłonnego z nieznanych przyczyn jak również po zabiegach, przy zmianach pozapalnych naczyń chłonnych i/lub żylnych, po złamaniach kości i innych uszkodzeniach kończyn, które mogą upośledzać czynność układu chłonnego.

 

  • węzła wartowniczego w chorobie nowotworowej sutka i czerniaka
  • kończyn w diagnostyce obrzęków i zaburzeń krążenia limfy
Scyntygrafia przytarczyc

rozwiń zwiń

Scyntygrafia przytarczyc jest badaniem wykonywanym przy podejrzeniu gruczolaka przytarczyc. Gruczolak przytarczyc obrazuje się w postaci zmiany ogniskowej o zwiększonym gromadzeniu znacznika. Może ono być położone w miejscu typowym, czyli w okolicy jednego z biegunów płatów tarczycy lub ektopowo, w innej lokalizacji, np. w obrębie klatki piersiowej.

Scyntygrafia płuc

rozwiń zwiń

Scyntygafia płuc polega na ocenie ukrwienia miąższu płuc. Na tej podstawie można wykluczyć zatorowość płucną bądź uzyskać obraz przemawiający za tą groźną chorobą.

 

Wskazania do wykonania badania scyntygraficznego płuc:
  • przed zabiegiem operacyjnym raka płuc
  • przed planowanym przeszczepem płuc i w trakcie kontroli po przeszczepieniu
Scyntygrafia wątroby

rozwiń zwiń

Badanie wątroby pozwala w nieinwazyjny sposób ocenić stopień uszkodzenia narządu oraz rozpoznać choroby wątrobowe. Statyczna scyntygrafia wątroby służy ocenieniu stopnia zaawansowania uszkodzenia miąższu tego narządu, który występuje razem ze stanem zapalnym lub marskością. Scyntygrafia wątroby pozwala też wykryć guz.

 

Badanie scyntygraficzne naczyniaków wątroby pozwala na odróżnienie naczyniaków od występujących bezobjawowych zmian złośliwych.

 

Scyntygrafia dróg żółciowych służy zbadaniu szybkości, z jaką żółć jest wydzielana przez miąższ wątroby. Tego typu badanie izotopowe wątroby ocenia drożność przewodów żółciowych.

Scyntygrafia tarczycy

rozwiń zwiń

Scyntygrafia tarczycy jest badaniem dokładnie obrazującym stan tarczycy oraz zróżnicowanie tkanek. To właśnie na jej podstawie lekarz może ocenić wielkość gruczołu.

Diagnostyka obrazowa – pozostałe usługi

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

Tomografia komputerowa

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

PET/CT

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

Rezonans magnetyczny

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

USG

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

Wirtualna kolonoskopia

Warto wiedzieć

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi artykułami

Odwracalne nadciśnienie tętnicze – czy to możliwe? Przyczyny, objawy i rozpoznanie nadciśnienia
Nowy tomograf komputerowy w Skarżysku-Kamiennej
Kiedy wykonuje się tomografię komputerową i rezonans magnetyczny serca?
Mam cię na oku – rezonans magnetyczny w obserwacji zmian
Rozpoznanie tętniaków – czym są i jak wygląda diagnostyka?
USG dla niemowląt, dzieci i dorosłych w Affidea Kielce
Modernizacja placówki Affidea Kielce
Rezonans magnetyczny w sedacji dla dzieci i dorosłych
Nowy wymiar technologii – aparat PET/CT Omni Legend w Affidea
Affidea zdobyła nagrodę „Diagnostics and Primary Care” w konkursie LaingBuisson Health Awards 2022