Rozmiar czcionki
Świadczymy usługi z zakresu diagnostyki obrazowej. W naszych placówkach wykonasz badania zarówno refundowane przez NFZ, jak i prywatne.

Usługa dostępna w:

Affidea Koszalin Gamma Camera

ul. Chałubińskiego 7

Scyntygrafia pozwala zlokalizować rozwijający się nowotwór na wczesnym etapie choroby. Scyntygrafia bada całe ciało, wykluczając bądź potwierdzając przerzuty, przede wszystkim do kości, ale również  tarczycy czy sutka.

 

Scyntygrafia bada narządy, w których nagromadzony jest radioizotop czyli tzw. znacznik, który “rozchodzi” się po jego organizmie. Urządzenie skanuje ciało chorego i tworzy “mapę” rozmieszczenia izotopu w jego ciele. Brak lub nadmiar znacznika wskazuje na patologię.

Scyntygrafia układu kostnego

rozwiń zwiń

Scyntygrafia układu kostnego jest badaniem czynnościowym obrazującym metabolizm tkanki kostnej i pośrednio niektóre zmiany morfologiczne układu kostnego

 

  • statyczna – głównym wskazaniem jest poszukiwanie ognisk przerzutowych do układu kostnego w chorobach nowotworowych, złamań patologicznych, pierwotnych guzów kości
  • dynamiczna – obrazowanie zmian zapalnych kości, obluzowania i zapalenia endoprotez stawowych
Scyntygraficzne badanie serca

rozwiń zwiń

Scyntygrafia serca – wykonywana przy wykorzystaniu izotopu, który przepływa wraz z krwią przez tętnice wieńcowe i jest wychwytywany przez serce. Miejsca, w których znacznik nie zgromadził się, to miejsca upośledzonego przepływu krwi (perfuzji) i upośledzonej żywotności (obszary żywego, ale niekurczącego się mięśnia).

 

  • badanie spoczynkowe i wysiłkowe – w poszukiwaniu odwracalnych, istotnych hemodynamicznie zwężeń tętnic wieńcowych,
  • badanie wysiłkowe –  metoda farmakologiczna z dipirydamolem
Scyntygrafia nerek

rozwiń zwiń

Po dożylnym podaniu niewielkiej ilości izotopu płynie on z krwią do nerek, co pozwala ocenić ich ukrwienie. Następnie jest wychwytywany przez nerki, co umożliwia ocenę budowy i czynności nerek, a następnie wraz z moczem wydalonym przez nerki spływa do pęcherza, co dodatkowo pozwala ocenić, czy odpływ moczu z nerek jest prawidłowy.

 

  • statyczna – obrazowanie guzów nerek, blizn nerek po przebytych procesach zapalnych zwłaszcza u dzieci,
  • dynamiczna – pozwala na zobrazowanie rozdzielnej funkcji nerek, a po zastosowaniu Captoprilu na zdiagnozowanie odwracalnej, naczynionerkowej przyczyny nadciśnienia tętniczego
Limfoscyntygrafia

rozwiń zwiń

Limfoscyntygrafia jest badaniem wykonywanym w diagnostyce pierwotnego i wtórnego obrzęku limfatycznego kończyn, w sytuacji gdy dochodzi do upośledzenia lub uszkodzenia drożności układu chłonnego z nieznanych przyczyn jak również po zabiegach, przy zmianach pozapalnych naczyń chłonnych i/lub żylnych, po złamaniach kości i innych uszkodzeniach kończyn, które mogą upośledzać czynność układu chłonnego.

 

  • węzła wartowniczego w chorobie nowotworowej sutka i czerniaka
  • kończyn w diagnostyce obrzęków i zaburzeń krążenia limfy
Scyntygrafia przytarczyc

rozwiń zwiń

Scyntygrafia przytarczyc jest badaniem wykonywanym przy podejrzeniu gruczolaka przytarczyc. Gruczolak przytarczyc obrazuje się w postaci zmiany ogniskowej o zwiększonym gromadzeniu znacznika. Może ono być położone w miejscu typowym, czyli w okolicy jednego z biegunów płatów tarczycy lub ektopowo, w innej lokalizacji, np. w obrębie klatki piersiowej.

Scyntygrafia płuc

rozwiń zwiń

Scyntygafia płuc polega na ocenie ukrwienia miąższu płuc. Na tej podstawie można wykluczyć zatorowość płucną bądź uzyskać obraz przemawiający za tą groźną chorobą.

 

Wskazania do wykonania badania scyntygraficznego płuc:
  • przed zabiegiem operacyjnym raka płuc
  • przed planowanym przeszczepem płuc i w trakcie kontroli po przeszczepieniu
Scyntygrafia wątroby

rozwiń zwiń

Badanie wątroby pozwala w nieinwazyjny sposób ocenić stopień uszkodzenia narządu oraz rozpoznać choroby wątrobowe. Statyczna scyntygrafia wątroby służy ocenieniu stopnia zaawansowania uszkodzenia miąższu tego narządu, który występuje razem ze stanem zapalnym lub marskością. Scyntygrafia wątroby pozwala też wykryć guz.

 

Badanie scyntygraficzne naczyniaków wątroby pozwala na odróżnienie naczyniaków od występujących bezobjawowych zmian złośliwych.

 

Scyntygrafia dróg żółciowych służy zbadaniu szybkości, z jaką żółć jest wydzielana przez miąższ wątroby. Tego typu badanie izotopowe wątroby ocenia drożność przewodów żółciowych.

Scyntygrafia tarczycy

rozwiń zwiń

Scyntygrafia tarczycy jest badaniem dokładnie obrazującym stan tarczycy oraz zróżnicowanie tkanek. To właśnie na jej podstawie lekarz może ocenić wielkość gruczołu.

Scyntygrafia receptorów somatostatynowych (SRS)

rozwiń zwiń

badanie obrazowe pozwalające na ocenę stopnia zaawansowania guzów neuroendokrynnych (NET) oraz wykrycie ewentualnych zmian przerzutowych i/lub wczesne wykrycie wznowy nowotworu. Badanie przeprowadza się także przy kwalifikacji do leczenia radioizotopowego oraz oceny skuteczności prowadzonego leczenia.

Scyntygrafia całego ciała – znakowane leukocyty

rozwiń zwiń

badanie wykonuje się w celu wykrycia ognisk zapalnych oraz infekcji

Diagnostyka obrazowa – pozostałe usługi

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

Tomografia komputerowa

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

PET/CT

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

Rezonans magnetyczny

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

USG

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

Wirtualna kolonoskopia

Warto wiedzieć

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi artykułami

Mój rodzic ma nowotwór – co robić?
Affidea zasilana zieloną energią od e2V!
Urazy sportowe dziecięce, które nie dają objawów
Otwarcie nowej pracowni pozytonowej tomografii emisyjnej Affidea PET/CT Koszalin
Spotkanie Radiologiczne Affidea – II spotkanie dla Lekarzy Radiologów
Zaproszenie na webinar dla lekarzy internistów i neurologów: “Zaburzenia pamięci – epidemia XXI wieku”
Affidea Rzeszów z nową lokalizacją!
Diagnostyka endometriozy
Rezonans magnetyczny w endometriozie
Moja rehabilitacja – poradnik dla pacjentów onkologicznych
Pomoc socjalna dla osób z chorobą nowotworową