Cholangiografia, scyntygrafia, enterografia… – większość z nas gdzieś słyszała te słowa, a mimo to trudno nam przypisać im właściwe znaczenie. Te terminy medyczne dotyczą wysokospecjalistycznych badań i warto je znać, ze względu na ich nieocenioną rolę w diagnostyce wielu chorób.  Co kryje się za tymi trudnymi nazwami?

Cholangiografia MR

Cholangiografia MR to badanie dróg żółciowych za pomocą rezonansu magnetycznego (MR). – Pozwala na trójwymiarowe, niezwykle precyzyjne zobrazowanie anatomiczne dróg żółciowych oraz istniejących nieprawidłowości patologicznych w ich obszarze. Stanowi bardziej nowoczesną i bezpieczniejszą dla Pacjenta alternatywę dla endoskopowej cholangiografii wstecznej. W przeciwieństwie do tej ostatniej metody cholangiografia MR nie wymaga wykorzystania promieniowania rentgenowskiego.

Kiedy to badanie jest wyjątkowo pomocne?  M.in. w diagnostyce samych przewodów żółciowych oraz chorób wątroby i trzustki. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie najczęściej występujących zmian chorobowych, np. zwężeń (wrodzonych i powstałych w wyniku chorób), guzów, infekcji, zmian zapalnych czy kamieni żółciowych we wszystkich odcinkach dróg żółciowych. Cholangiografia MR jest skuteczną metodą wykrywania przyczyny bólów brzucha o nieznanym podłożu oraz diagnozowania żółtaczek zastoinowych, wynikłych z mechanicznego zablokowania odpływu żółci z wątroby.

Scyntygrafia

Medycyna nuklearna jest pomocna również w diagnostyce chorób serca, nowotworów oraz schorzeń endokrynologicznych. Scyntygrafia należy właśnie do tej dziedziny – jest badaniem izotopowym, umożliwia ocenę wielkości, kształtu, położenia i funkcji danego narządu. Stanowi skuteczne narzędzie w diagnostyce m.in. układu kostnego, płuc, tarczycy, przytarczyc, serca czy nerek.

Przy wykonywaniu scyntygrafii pacjentowi podaje się niewielkie dawki tzw. znaczników, czyli farmaceutyków znakowanych radioaktywnymi izotopami. Następnie, po odpowiednim czasie ich gromadzenia w organizmie, czyli zwykle po kilku godzinach, za pomocą specjalistycznej kamery rejestruje się cyfrowo ich rozpad w narządzie. Graficzne przedstawienie rozmieszczenia izotopu widoczne podczas wykonywania na monitorze, pozwala lekarzom dostrzec nieprawidłowości.  Badanie wykonuje się za pomocą Gamma kamery, która jest nowoczesną i niezwykle precyzyjną aparaturą. Za jej pomocą możliwe jest szybkie zlokalizowanie m.in. rozwijającego się nowotworu. Gamma kamera może badać poszczególne obszary i całe ciało, wykluczając bądź potwierdzając przerzuty, przede wszystkim do kości, ale także do tkanek miękkich, np. tarczycy lub sutka.

Enterografia

Enterografia komputerowa to badanie obrazowe, dzięki któremu możliwa jest ocena ściany jelita cienkiego. Ukazuje zmiany pozajelitowe oraz te w obszarze pozostałych narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Wykorzystuje się ją w diagnostyce i monitorowaniu aktywności chorób zapalnych jelita cienkiego, np. choroby Crohna oraz w ocenie powikłań, takich jak przetoki, ropnie czy guzy zapalne. Jest skuteczną metodą m.in. identyfikacji źródła krwawień z jelita cienkiego oraz jego oceny w przypadku podejrzenia nowotworu.

Enterografia może być przeprowadzona za pomocą tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MR). Rezonans magnetyczny cechuje wyższa czułość. Podczas enterografii MR wykonuje obrazy jelita cienkiego – obszaru trudnego do zobrazowania. W uzyskaniu lepszego obrazu pomaga wypicie przez pacjenta odpowiedniej ilości wskazanego przez lekarza płynu, co pozwala na wypełnienie  jelita cienkiego. Enterografia MR jest nieinwazyjna i bezbolesna, a przez lekarzy uznawana za bardzo bezpieczne badanie.

Wysokospecjalistyczne badania pozwalają na coraz szybsze, precyzyjniejsze i bezpieczniejsze diagnozowanie licznych chorób, w tym nowotworowych. Choć nazwy wielu z nich mogą być w pierwszym momencie trudne do zrozumienia, warto się z nimi zapoznać i wiedzieć, jak pomagają w zdiagnozowaniu poszczególnych chorób.