Rozmiar czcionki

Andropauza (męskie przekwitanie) – objawy, badania

Andropauza - objawy, badania

„Męskie klimakterium” i „menopauza u faceta”. To tylko kilka określeń, pod którymi kryje się andropauza, czyli zespół objawów związanych ze starzeniem się mężczyzn. W jaki sposób wpływa ona na samopoczucie i kondycję oraz jak można radzić sobie z symptomami tzw. „męskiego przekwitania”?

Andropauza bywa mylona z tzw. „kryzysem wieku średniego”, choć podobnie jak w przypadku menopauzy, ma podłoże związane ze zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w organizmie po 40. roku życia.

  • Czym jest Androapauza?

    Andropauza to stan przejściowy, związany ze starzeniem się organizmu, który wywołują zmiany w układzie hormonalnym. Przede wszystkim, w ich wyniku dochodzi do niedoboru androgenów, czyli męskich hormonów, głównie testosteronu. Według specjalistów najwięcej tego hormonu znajduje się w organizmie między 16. a 30. rokiem życia. Z wiekiem panowie zaczynają go tracić i szacuje się, że może to być nawet 1% jego poziomu rocznie. Ten proces powoduje szereg różnych objawów. Warto zaznaczyć, że nie są one tak jednoznaczne, jak w przypadku kobiet (koniec miesiączkowania). Są to symptomy, które wpływają na kondycję organizmu, ale też nie pozostają bez wpływu na sferę psychiczną.

  • Objawy andropauzy – jak wygląda przekwitanie u mężczyzn?

    Spadek testosteronu w surowicy krwi przyczynia się do osłabienia wydolności fizycznej. Do charakterystycznych objawów andropauzy zalicza się częste bóle stawów i mięśni, przyrost tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w okolicach piersi i bioder), ale też osłabienie erekcji, zaburzenia wytrysku, niskie libido, bóle głowy czy nasilenie dolegliwości związanych z osteoporozą. Zmiany hormonalne skutkują również obniżeniem nastroju, który często mylony jest np. z jesienną chandrą lub wiosennym przesileniem. „Męskie klimakterium” może objawiać się również:

    • drażliwością,
    • zmiennością nastroju,
    • problemami ze snem,
    • zaburzeniami koncentracji,
    • chronicznym zmęczeniem,
    • problemami z pamięcią.

    Trzeba mieć na uwadze to, że obniżony poziom testosteronu może być związany nie tylko ze starzeniem się, ale również z prowadzonym trybem życia. Na dodatkowe skutki andropauzy narażeni są więc panowie, którzy:

    • prowadzą siedzący tryb życia,
    • żyją w chronicznym stresie,
    • nie uprawiają sportów,
    • są otyli (zwłaszcza mający otyłość brzuszną),
    • palą papierosy i spożywają często alkohol.
  • Badania kontrolne po 40. roku życia – diagnostyka

    Kluczem do walki ze skutkami “menopauzy u mężczyzn” jest prawidłowa diagnostyka. Wspomniane wyżej symptomy mogą oznaczać andropauzę, ale mogą być również oznakami wielu groźnych chorób, dlatego potrzebne będą podstawowe badania kontrolne. Po 40. roku życia warto przynajmniej raz na pół roku odwiedzić gabinet lekarza rodzinnego i profilaktycznie wykonać:

    1) Badania krwi: pełną morfologię, OB, stężenie glukozy, lipidogram, poziom kwasu moczowego i kreatyniny czy stężenie androgenów (ten wynik pozwoli ustalić, czy ilość testosteronu we krwi jest prawidłowa).

    2) Badanie moczu.

    3) Badanie gruczołu krokowego, np. oznaczenie antygenu PSA (w przypadku osób obciążonych genetycznie nowotworami gruczołu krokowego warto pomyśleć o rezonansie magnetycznym prostaty).

    4) Badanie słuchu i wzroku.

    Ocena stanu zdrowia umożliwi postawienie diagnozy oraz ustalenie metody leczenia (np. terapii hormonalnej). W większości przypadków już zwiększenie aktywności fizycznej i rezygnacja z niezdrowej diety oraz używek przyczynią się do złagodzenia objawów.

Potrzebujesz diagnostyki obrazowej? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie.

Zadzwoń: 224 411 111