Rozmiar czcionki
Świadczymy usługi z zakresu diagnostyki obrazowej. W naszych placówkach wykonasz badania zarówno refundowane przez NFZ, jak i prywatne.

Usługa dostępna w:

Affidea PET-CT Olsztyn

ul. Żołnierska 18

Affidea PET/CT Poznań

ul. 28 Czerwca 1956 r. 194/202

Affidea PET/CT Warszawa

ul. Szaserów 128

Affidea PET/CT Wrocław

ul. Borowska 213

Affidea PET/CT Wrocław

ul. Borowska 213

Affidea PET/CT Warszawa

ul. Szaserów 128

Affidea PET-CT Olsztyn

ul. Żołnierska 18

Affidea PET/CT Poznań

ul. 28 Czerwca 1956 r. 194/202

Szybka i dokładna diagnoza jest warunkiem właściwego sposobu leczenia. Dzięki technologii współczesna medycyna staje się oraz bardziej skuteczna.

Do jednych z najbardziej szczegółówych metod diagnostycznych należy pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa – PET/CT. Medyczne badania diagnostyczne przy użyciu metody PET/CT znalazły szerokie zastosowane przede wszystkim w onkologii (wczesne rozpoznawanie choroby nowotworowej, przerzutu lub wznowy, monitorowanie terapii), identyfikacji chorób układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, a w mniejszym stopniu, również w diagnostyce chorób zakaźnych oraz pediatrii.

 

Skojarzenie metod PET (uwidacznia procesy życiowe) i CT (obrazy anatomiczne) umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek/tkanki, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych. Wydajność skanera PET, w połączeniu z tomografem komputerowym i systemem analizy obrazów, pozwala na szczegółowe przebadanie całego ciała w ciągu kilkunastu minut.

 

Przed badaniem pacjent przyjmuje w formie zastrzyku odpowiedni znacznik – FDG (zazwyczaj jest to glukoza związana z izotopem fluoru – związek bardzo szybko rozkładający się w organizmie, dzięki czemu badanie jest nieszkodliwe, a dawka promieniowania bezpieczna dla pacjenta), który wraz z krwią rozprowadzany jest po całym ciele.

Po podaniu FDG pacjent przez pewien czas wygodnie odpoczywa w fotelu, aby znacznik został wchłonięty przez komórki.

 

Zmagazynowane w komórkach FDG podczas badania wykrywane jest przez skaner PET/CT. Dzięki zastosowaniu izotopów fluoru można obserwować, jakim zmianom podlega glukoza w organizmie. Ponieważ komórki chore przetwarzają glukozę inaczej niż zdrowe, dzięki urządzeniu PET/CT możliwe jest uwidocznienie i zlokalizowanie nieprawidłowości już na poziomie komórki lub grupy komórek, nawet, jeśli anatomicznie dany fragment narządu niczym nie różni się od otaczających tkanek. Pozwala to na dokładną identyfikację i określenie położenia nawet niewielkich zmian nowotworowych.

 

Badania PET/CT są w całości finansowane przez NFZ bez obciążania placówki kierującej.

 

Aby możliwa była refundacja badania przez Narodowy Fundusz Zdrowia na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza kierującego. Jeżeli wskazanie do wykonania badanie PET/CT nie znajduje się na liście – istnieje możliwość wykonania badania pełnopłatnego.

Badania PET/CT w onkologii

rozwiń zwiń

PET/CT jest metodą, która umożliwia wczesne wykrywanie najmniejszych nawet zmian nowotworowych na długo zanim mogą one zostać zidentyfikowane za pomocą rentgena, TK lub MR. Co więcej, metoda ta w sposób jednoznaczny, dokładny i zupełnie nieinwazyjny pozwala określić charakter nowotworu (czy jest złośliwy, czy też nie) oraz potwierdzić lub wykluczyć ewentualne występowanie przerzutów do innych narządów. Poprzez ograniczenie inwazyjnych metod diagnostycznych, PET/CT pozwala skrócić czas przebywania w szpitalu.

 

Wykorzystanie urządzeń typu PET/CT (pozytonowa tomografia emisyjna z tomografem komputerowym) umożliwia:
  • wczesną identyfikację zmian nowotworowych
  • ocenę zaawansowania choroby nowotworowej
  • planowanie leczenia (np. radioterapii)
  • planowanie przedoperacyjne (dokładne określenie zasięgu guza)
  • monitorowanie leczenia
  • określanie skuteczności leczenia (bardzo wczesne)
  • identyfikację wznowy choroby nowotworowej (wcześniej niż tomografia i rezonans magnetyczny)

 

W onkologii badanie PET/CT najczęściej wykorzystywane jest w przypadku: raka płuc, guzów mózgu, raka jelita grubego, chłoniaków, czerniaka, raka piersi, raka szyjki macicy, nowotworów: tkanki kostnej i mięśniowej, głowy i szyi.

Badania PET/CT w neurologii

rozwiń zwiń

PET/CT pozwala dokładnie określić aktywność metaboliczną poszczególnych ośrodków nerwowych oraz ocenić ich ukrwienie w mózgu. Na tej podstawie można wyciągnąć wnioski, co do funkcji danego obszaru oraz wykryć ewentualne zaburzenia. Dzięki analizie obrazu mózgu możliwe jest zdiagnozowanie choroby Alzheimera na około 13 miesięcy przed diagnozą opartą tylko na objawach klinicznych. Obraz jest również pomocny w doborze odpowiedniego leczenia. Niekiedy przyczyna demencji pozostaje nieznana. Wykonanie badania pozytonowego pozwoli stwierdzić czy jest ona skutkiem licznych zawałów mózgu czy początkiem choroby Parkinsona.

Badania PET/CT w kardiologii

rozwiń zwiń

PET/CT wykorzystywany jest także w kardiologii. Badanie PET-CT pozwala na określenie żywotności mięśnia sercowego, pomaga w dokładnym zaplanowaniu rodzaju terapii – farmakologicznej lub operacyjnej. Umożliwia także wykrycie choroby wieńcowej i określenie stopnia niedokrwienia serca.

  • 4 Pracownie PET/CT

  • 1 100 pracowników

  • ponad 35 tys. badań w ramach NFZ i prywatnych rocznie

Diagnostyka obrazowa – pozostałe usługi

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

Rezonans magnetyczny

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

Tomografia komputerowa

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

Scyntygrafia

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

USG

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

Wirtualna kolonoskopia

Warto wiedzieć

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi artykułami

Zaproszenie na webinar dla lekarzy internistów i neurologów: “Zaburzenia pamięci – epidemia XXI wieku”
Affidea Rzeszów z nową lokalizacją!
Diagnostyka endometriozy
Rezonans magnetyczny w endometriozie
Moja rehabilitacja – poradnik dla pacjentów onkologicznych
Pomoc socjalna dla osób z chorobą nowotworową
Scyntygrafia – na czym polega i kiedy się ją wykonuje?
Affidea rozszerza zakres działalności
Cholangiografia – obrazowanie dróg żółciowych w MR – objawy, schorzenia
Rezonans magnetyczny twarzoczaszki – w diagnostyce jakich schorzeń się go wykonuje?
Czy badania obrazowe są szkodliwe?