Tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny?

Odpowiedź jest bardzo prosta – o tym, jakie badanie należy wykonać zadecydować powinien lekarz kierujący. W przypadku tomografii komputerowej otrzymanie skierowania od lekarza jest wręcz warunkiem do wykonania badania. Tomografia wykorzystuje bowiem promieniowanie, które w zbyt dużych dawkach może szkodzić Pacjentowi. Samo badanie oczywiście jest bezpieczne, natomiast to, jaka dawka promieniowania zostanie przyjęta w ciągu całego życia przez Pacjenta, musi być kontrolowane przez lekarza.

Czy powinniśmy się obawiać badania TK?

Tak jak podkreśliliśmy, badania TK, które zalecane są przez lekarza w odpowiednich przypadkach medycznych oraz znajdują się pod jego kontrolą są bezpieczne. W naszych placówkach Affidea wprowadziliśmy dodatkowo Dose Excellence, czyli sposób zarządzania dawką promieniowania, w którym gromadzimy i monitorujemy historię przyjętych dawek i sprawdzamy dawkę skumulowaną przed wykonaniem kolejnego badania. Ciągle optymalizujemy podawane dawki.

Jak działa rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny działa w oparciu o wykorzystanie fal radiowych, które są całkowicie niegroźne dla człowieka. Połączenie pola magnetycznego i fal radiowych umożliwia uzyskanie obrazu. Ważne jednak, aby osoby, które posiadają wszelkiego rodzaju implanty i rozruszniki poinformowały o tym lekarza kierującego oraz personel placówki medycznej, w której planują wykonać badanie. Pole magnetyczne może zaburzać ich funkcjonowanie.

Kiedy rezonans, a kiedy tomografia?

Rezonans pozwala zobaczyć pewne rodzaje tkanek, które są trudne do uchwycenia podczas badania TK, w tym np. szpik kostny, układy krwionośny i nerwowy, mięsnie, ścięgna, czy stawy. Ten prosty podział rozszerzyć można o poniższą, szczegółową tabelę:

Wskazania do wykonania TK

Wskazania do wykonania MR

Potrzebujesz diagnostyki obrazowej? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie.