Rozmiar czcionki

Kiedy wykonuje się RTG kolana, a kiedy wskazany jest rezonans magnetyczny?

Podstawową rolą stawu kolanowego, zwanego potocznie kolanem, jest łączenie uda z podudziem. To największy staw w ludzkim ciele, dzięki któremu możemy się poruszać. Urazy lub odczuwany dyskomfort w stawie kolanowym to przesłanki do wykonania badań obrazowych. Wśród nich najczęściej wymienia się zdjęcie rentgenowskie oraz rezonans magnetyczny (inaczej MR lub MRI). Kiedy wykonujemy RTG kolana, a kiedy powinniśmy skorzystać z rezonansu magnetycznego?

 • Kiedy wykonujemy rentgen kolana?

  Podstawą do wykonania tego badania są wszelkiego rodzaju nagłe urazy (sportowe, powstałe wskutek wypadków itp.), które wymagają szybkiej diagnozy i działania, np. założenia gipsu. Co jednak powinniśmy zrobić, gdy istota/źródło dolegliwości jest inna? W wielu wypadkach wykonanie samego RTG kolana będzie niewystarczające. Co więcej – badanie aparatem rentgenowskim może nie być dostatecznie precyzyjne, gdy szukamy przyczyny w strukturach zlokalizowanych głębiej w ciele. Metodą, która wówczas pomoże, jest wspomniany rezonans magnetyczny.

 • W jakich sytuacjach stosuje się rezonans magnetyczny kolana?

  W sytuacji, gdy nie ma konieczności postawienia szybkiej diagnozy, badanie rezonansem pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu stawu kolanowego, a w szczególności jego tkanek miękkich. Dzięki temu opiekujący się pacjentem lekarz może dowiedzieć się, jakie tkanki i jakie struktury są uszkodzone oraz w jakim stopniu. Najczęściej do zlecenia pacjentowi badania MR przez ortopedę dochodzi, gdy:

  • pojawił się przewlekły ból stawów,
  • istnieje podejrzenie występowania stanów zapalnych,
  • pojawiły się problemy z poruszaniem, pacjent odczuwa sztywność stawu,
  • występują nieprawidłowości przy ruchu kończyn,
  • istnieje podejrzenie nowotworu,
  • planowana jest operacja,
  • lekarz chce ocenić efekty leczenia ortopedycznego, neurochirurgicznego lub fizjoterapii.
 • Przeciwwskazania do wykonania MR kolana

  Badanie MR kolana jest bezpiecznie i nieinwazyjne, niemniej nie każdy pacjent może z niego skorzystać. W przypadku rezonansu magnetycznego przeciwwskazaniem są wszelkie metalowe i elektroniczne elementy, które pacjent może mieć w ciele (np. śruby, płytki, rozrusznik serca). Alternatywą w takiej sytuacji może być tomografia komputerowa lub badanie USG. Samo badanie trwa nieco dłużej niż wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, tzn. mniej więcej kilkadziesiąt minut.

 • Przebieg badania stawu kolanowego i dalsze postępowanie

  W trakcie badania należy leżeć nieruchomo, aby uniknąć pojawienia się tzw. artefaktów na obrazie badanego stawu. Rezonans magnetyczny wykorzystuje właściwości pola magnetycznego i fal radiowych, dzięki którym jest w stanie stworzyć bardzo szczegółowy obraz tkanek miękkich i układu kostnego. Dalsze postępowanie zależy od lekarza prowadzącego. W niektórych wypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia operacji, w innych rozwiązaniem będzie terapia ruchowa lub zastosowanie stabilizatora.

Cierpisz na problemy, których nie wyjaśniło badanie RTG kolana? W Affidea wykonasz rezonans magnetyczny stawu kolanowego, który pomoże w postawieniu trafnej diagnozy i powrocie do zdrowia.