Movember Polska oraz Affidea Polska ruszają z nietypową akcją zachęcającą do systematycznego badania jąder i prostaty. Jej celem jest budowanie świadomości, że profilaktyczne badania męskich narządów intymnych to pierwszy krok do wczesnego wykrycia raka, który może uratować życie.

Nowotwory jąder i prostaty to tzw. cisi zabójcy. Te choroby rozwijają się przez długi czas i niekiedy bezobjawowo. Gdy to już nastąpi, może być za późno na leczenie, dlatego tak ważna jest regularna diagnostyka.

Badania University College London Hospitals wykazały, że tradycyjna biopsja na podstawie obrazu USG nie jest wystarczająco efektywna, ponieważ aż 50% klinicznie istotnych zmian nowotworowych jest pomijanych lub niedoszacowanych. Dopiero badanie mpMRI jest w stanie wykluczyć z około 90% pewnością obecność klinicznie istotnego raka prostaty u mężczyzn z podejrzeniem tej choroby, bez konieczności pobierania materiału w ramach biopsji. Porównując obydwie metody obrazowe – USG i MRI – badanie mpMRI jest w stanie odnaleźć 93% istotnych klinicznie nowotworów, TRUS z kolei wyłącznie 48%.

Multi-parametryczne badanie rezonansem magnetycznym (mpMRI) gruczołu krokowego jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym, gdyż w większości przypadków nie wymaga nawet użycia kontrastu. Jednym z głównych celów badania mpMRI gruczołu krokowego jest wykrycie i lokalizacja zmian odpowiadających rakowi gruczołu krokowego. W multi-parametrycznym badaniu MRI (mpMRI) możliwe jest wykrycie raka o średnim i wysokim stopniu zaawansowania, już o objętości zbliżonej do 0,5 cm3 (0,5 ml), w zależności od lokalizacji i charakteru tkanki w obrębie i w otoczeniu stwierdzonych zmian.

Badanie mpMRI można wykonać w pięciu placówkach Affidea, jednak liczba ośrodków cały czas się powiększa. Tymi placówkami są:

Affidea Poznań przy Centrum Medycznym HCP im. Jana Pawła II – oddział referencyjny
Affidea Warszawa przy Szpitalu Praskim
Affidea Gdańsk na terenie 7. Szpitala Marynarki Wojennej
Affidea Gdynia przy ulicy 10 Lutego 23
Affidea Legnica przy ulicy Murarskiej 2
Affidea Wrocław przy ul. Traugutta 116 (dawny teren Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznym im. T. Marciniaka)